Php Yazının ilk Paragrafından hemen sonra Reklam Gösterme

Şimdi parçalamak ve daha sonra tekrar birleştirme fonksiyonlarını ve ayrıca değiştirme fonksiyonlarını bir arada kullanabileceğimiz somut bir örnek yapalım. Amacımız yazının ilk paragrafından hemen sonra belirleyeceğimiz reklam kodunu içerikte göstermek.

Bunun için bize iki paragraflık bir yazı gerekiyor. Hemen lorem ipsum üzerinden yazımızı oluşturalım.

$STR='<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed sagittis molestie luctus. Phasellus gravida tortor ut orci eleifend congue. Nulla vestibulum semper nisl, vel facilisis nibh tristique sit amet. Nam in venenatis sapien, egestas pharetra mi. Vivamus non ligula risus. Pellentesque non dui quis libero congue tempus eu id ligula. Aliquam volutpat, elit vitae malesuada sagittis, odio libero suscipit augue, at cursus tellus erat sed magna.</p>
<p>Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed sagittis molestie luctus. Phasellus gravida tortor ut orci eleifend congue. Nulla vestibulum semper nisl, vel facilisis nibh tristique sit amet. Nam in venenatis sapien, egestas pharetra mi. Vivamus non ligula risus. Pellentesque non dui quis libero congue tempus eu id ligula. Aliquam volutpat, elit vitae malesuada sagittis, odio libero suscipit augue, at cursus tellus erat sed magna.</p>';

Elimizde iki paragraflık bir metin STR isimli değişkende mevcut. Şimdi metin parçalamayı öğrenelim. bunun için explode() fonksiyonunu kullanacağız.

$parcala= explode('</p>', $STR);

Burada STR değişkeninde tanımlı metini </p> tagıyla parçaladık. Şimdi bu diziyi ekrana yazdırma ve ihtiyacımız olan elemana erişme gibi işlemleri pratikte aktarayım.

print_r($parcala);
//Dizideki bütün elemanları ekrana basacaktır. 
$ilkparagraf=$parcala[0];
//Dizinin ilk elemanı bizim ilk paragrafımızdır.

İlk paragrafı bulduğumuza göre şimdi reklam kodumuzu bu paragrafa ekleme işlemine geçelim.

$orjinalilkparagraf=$ilkparagraf.'</p>';
//Parçalarken sildirdiğimiz </p> kodunu tekrar paragrafa dahil ettim.

$reklam_kodu="REKLAMKODUNUZ";
$reklamliparagraf=$orjinalilkparagraf.$reklam_kodu;
//Reklamlı olarak paragrafımı oluşturdum.

$STR=str_replace($orjinalilkparagraf,$reklamliparagraf,$STR);
//Metin değiştirme fonksiyonunu kullandım.

Böylece STR isimli değişkendeki ilk paragrafı reklamlı olarak değiştirip yine STR değişkenine aktarmış oldum. Böylece str_replace ve explode fonksiyonlarının mantıksal yapısını anlamanız için oldukça faydalı bir örnek yapmış olduk.

BENZER YAZILAR

1 YORUM

  1. Alihan dedi ki:

    Teşekkür ederim işime yaradı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir