Php Mysql Veritabanına Dizi Nasıl Kayıt edilir?

Büyük sitelerin en büyük sorunu daha büyük veritabanına sahip olmaları ve kullanıcı isteklerine büyük veritabanları nedeniyle geç cevap vermeleridir. PHP serialize ve unserialize fonksiyonlarıyla büyük verileri küçültmek elimizde. Serialize fonksiyonu bir diziyi post ederken onu json formatına dönüştürüp bir alanda daha çok veri saklamanızı sağlar. Unserialize ise çağırdığınız yerde kullanmanız gereken veriyi çözümleyip bir dizi haline tekrar getirmeyi sağlar.

Örneğin ben Canlı TV yazılımında ilk başta her yayını ayrı bir veritablosunda tutuyordum. Buda ek tablo, ek satırlar gerektiriyordu. Şimdi ise Bir alanda tüm yayınları tutuyorum ve onları dizi şeklinde veritabanımda saklıyorum. Böylece tek bir ek sütunla bir tablo yükünden kurtulmuş oluyorum.

<?php 
$dizi=array();
$dizi['ad']='Kazım USLU';
$dizi['sektor']='İnternet Sektörü';
$dizi['meslek']='yazılım';
//Dizimi oluşturdum şimdi dizimi serialize edeyim.

$serialize=serialize($dizi);
//evet artık dizimizi veritabanında text ile oluşturduğum sütunda saklayabilirim.

//Tekrar dizi haline dönüştürmek istersem eğer;
$yenidizi=unserialize($serialize);

//Şimdi Adı yazdıralım;

echo $yenidizi['ad'];

//Tüm dizi içeriğini bastıralım..

print_r($yenidizi);

?>

Bu şekilde ek sütuna atayacağınız bilgileri tek sütunda tutabilir ve istediğiniz zaman onu tekrar dizi haline getirip kullanmanız gereken yerde kolayca kullanabilirsiniz.

Bu fonksiyon hakkında daha fazla bilgi almak için PHP Manual sayfasına git : https://www.php.net/manual/en/function.serialize.php

BENZER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir